👈 فروشگاه فایل 👉

آشنایی با شركت ملی صنايع مس ايران

ارتباط با ما

... دانلود ...

آشنایی با شركت ملی صنايع مس ايران

عنوان مقاله: آشنایی با شركت ملی صنايع مس ايران

قالب فایل: WORD

فهرست مطالب:

● كليات

● گذشته مس در ايران

● شركت ملّي صنايع مس ايران

● معادن مس سرچشمه

● عمليلات بهره برداري

● معدن

● تغليظ

سنگ شكنهاي ثانويه ثالثيه

كارخانه موليبدن

كارخانه پخت آهك

كوره آند و چرخ ريخته گري

● پالايشگاه و ريخته گريها

● كارخانه ليچينگ

● مسايل زيست محيطي

● امور مهندسي

● امور تحقيقات و مطالعات

● امور آموزش و تجهيز نيروي انساني

● امور خدمات مديريتي

● برنامه‌هاي در دست اقدام و طرح‌هاي توسعه

معدن مس سونگون

مجتمع مس ميدوك

كارخانه ذوب خاتون آباد

طرح توسعه معدن

طرح توسعه ذوب

طرح توسعه پالايشگاه

احداث كارخانه اسيد سولفوريك

شهر مسكوني كاركنان مجتمع مس سرچشمه

* بخشی از ابتدای مقاله:

کلیات

مس يكي از فلزاتي است كه از ساليان دراز به ميزان بسيار زياد مورد استفاده قرار گرفته است. 85 تا 90 درصد مس مصرفي از طريق استخارج معادن مس حاصل مي‌گردد. با پيشرفت صنايع الكترونيك در قرن جاري مصرف و اهميت مس رشد چشمگيري داشته است.

ذخيره احتمالي مس جهان 2400 ميليون تن است كه بيشترين درصد توليد آن از معادن روباز است و توليد سالانه مس حدود 10 ميليون تن در جهان مي باشد.

طبق بررسي‌هاي انجام شده ايران از لحاظ ذخاير معدني برروي كمربند مس جهان قرار گرفته است كه از جنوب شرقي ايران شروع شده و تا شمال غربي و نواحي آذربايجان ادامه دارد.

كانسار پروفيري سرچشمه كرمان يكي از بزرگترين كانسارهاي مس جهان است.

گذشته مس در ايران

اشياء مسي و آلياژهاي به دست آمده در نقاط مختلف ايران و همچنين آثار كوره‌هاي قديمي و ابتدايي ذوب مس حاكي از آشنايي ايرانيان قديم به صنعت استخراج و ذوب است.

اكتشافات باستان شناسي نشان مي دهد كه در ايران از هزاره پنجم قبل از ميلاد استفاده از معادن رونق نسبي داشته است. اشياي مفرغي، مس، زري، و سيمي به دست آمده از هزاره‌هاي بعد، گوياي پيشرفت بهره‌برداري و ذوب فلزات است. بعد از ظهور اسلام، خصوصاً در دوره سلجوقيان و صفويان كار بهره‌برداري از معادن و صنعت ذوب فلزات شكوفا بوده است.

شركت ملّي صنايع مس ايران

در تاريخ تيرماه 1351 هجري، شمسي، شركتي به نام «شركت سهامي معادن سرچشمه كرمان» بر اساس قانون، تشكيل گرديد. اين شركت در سال 1355 به «شركت ملي صنايع مس ايران» كه در بر گيرنده كليه فعاليت هاي معادن مس كشور بوده تغيير نام داد. از اهم وظايف اين شركت استخراج، بهره‌برداري از معادن مس كشور، توليد محصولات پرعيار سنگ مس و فلز مس و كليه محصولات فرعي وابسته، توزيع و فروش محصولات است.

شركت ملي صنايع مس ايران در حال حاضر از معدن مس سرچشمه بهره برداري مي‌كند.

معادن مس سرچشمه

اين معدن در 160 كيلومتري جنوب غرب كرمان و 50 كيلومتري جنوب رفسنجان قرار دارد. ارتفاع اين ناحيه از سطح دريا به طور متوسط حدود 2600 متر و بلندترين نقطه آن بيش از 3000 متر است. كانسارهاي سرچشمه در قسمت مركزي سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و متشكل از سنگهاي چين خورده گسله، سنگهاي رسوبي و مواد آتشفشاني اوائل دوران سوم است. ذخيره كل معدن بالغ بر يك ميليارد و دويست ميليون تن سنگ سولفوري با عيار متوسط 0/7% مس است....

👇محصولات تصادفی👇

بررسی ترتیب و روش اجرای کارهای عمومی ساختمان-در قالبdocx - در 130 صفحه پروژه انواع کمک فنرها و روش طراحی آنها حل تمرین کتاب مدل های آماری خطی کاربردی کوتنر بررسی مفاهيم بسته هاي اطلاعاتي به عنوان اجزاء اصلي ارتباطات تحقيق يهوديان سوئد و مصوبات جديد در اين كشور